Dom Ulubione 10 leków na koronawirusa

10 leków na koronawirusa

W kontekście pandemii koronawirusa największe firmy farmaceutyczne z całego świata oferują różne leki przeciwwirusowe, które mają zapobiegać, zmniejszać objawy choroby i zmniejszać ryzyko powikłań.

Oferujemy listę leków, które są pozycjonowane jako lek dla Covid-2019.

Należy pamiętać, że skuteczność tych leków przeciwko nowemu koronawirusowi nie została jeszcze w pełni poznana. I wszystkie mają skutki uboczne. Kiedy jest objawy charakterystyczne dla koronawirusa z Wuhan, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem i omówić z nim celowość przyjmowania jednego lub drugiego leku z tej kolekcji.

Leki zwalczające zakażenie koronawirusem

10. Hydroksychlorochina

HydroksychlorochinaKilka leków przeciwmalarycznych otwiera listę 10 najlepszych leków do zwalczania koronawirusa - hydroksychlorochiny, chlorochiny, meflochiny. Nie jest jeszcze do końca jasne, jak dokładnie leki zwalczają wirusa, ale jak stwierdzono w zaleceniach Ministerstwa Zdrowia w sprawie zwalczania koronawirusa, hydroksychlorochina w jakiś sposób zapobiega przedostawaniu się szkodliwych wirusów do komórki i osiedlaniu się tam w celu rozmnażania. Dla większej skuteczności może być przepisywany w połączeniu z antybiotykiem azytromycyną.

Jednak leki przeciwmalaryczne mają jedną wielką wadę - są one szkodliwe dla serca. Dlatego należy je przyjmować wyłącznie pod nadzorem lekarza i regularnie monitorować wskaźniki układu sercowo-naczyniowego, na przykład wykonując odczyty EKG co najmniej raz na 5 dni.

9. Paracetamol - zalecenie WHO

ParacetamolSam w sobie paracetamol przeciwko COVID-19 jest bezużyteczny, ale doskonale pomaga zwalczać objawy choroby - temperaturę i procesy zapalne w organizmie. Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie zaleciła osobom, które doświadczają pierwszych objawów zakażenia koronawirusem, przyjmowanie paracetamolu.

Nie oznacza to, że sam paracetamol jest tak dobry. WHO zaproponowała go jako alternatywę dla ibuprofenu. Według niektórych badań stosowanie ibuprofenu w ostrych infekcjach dróg oddechowych może powodować niepożądane skutki uboczne i ostatecznie tylko pogorszyć stan pacjenta.

8. Remdesivir

RemdesivirNowy amerykański lek, którego wyniki przeciwko COVID-19 wyglądają bardzo obiecująco, przynajmniej z punktu widzenia WHO i Departamentu Zdrowia USA. Ten ostatni wydział kupił go nawet z wielomiesięcznym wyprzedzeniem od kalifornijskiej firmy Gilead Sciences.

Być może lek wkrótce pojawi się również w Rosji - pod koniec września Gilead Sciences i Pharmstandard podpisały umowę o ewentualnym partnerstwie i dostawie Vekluri (nazwa handlowa remdesivir) do naszego kraju.

Lek został przetestowany w Chinach, gdzie pacjenci, którzy go przyjmowali, wyzdrowieli średnio o jedną trzecią szybciej niż normalni pacjenci z koronawirusem. To prawda, że ​​remdesivir okazał się najskuteczniejszy w leczeniu łagodnej do umiarkowanej choroby koronawirusowej, ale śmiertelność pozostała na tym samym poziomie.

7. Szczepionki mRNA-1273 i BNT162

Szczepionka MRNA-1273W sumie na świecie opracowuje się obecnie kilka szczepionek koronawirusowych opartych na messenger RNA. W porównaniu z tradycyjnymi szczepionkami, które zwykle są oparte na antygenach, szczepionki mRNA mogą być produkowane znacznie szybciej.

Działają tak: właśnie to mRNA przedostaje się do organizmu, który w dużym uproszczeniu tworzy fabrykę do produkcji antygenów w organizmie człowieka i stymuluje odporność na koronawirusa. Oznacza to, że sama szczepionka nie wyleczy choroby, ale może jej zapobiec.

W tej chwili na rynek weszły szczepionki BNT162 niemieckich firm BioNTech i Pfizer oraz mRNA-1273 z amerykańskiej Moderna. Na podstawie badań klinicznych udowodniono, że szczepionki są wystarczająco skuteczne, aby zapobiegać chorobom.

Jednak szczepionki mRNA muszą być przechowywane w bardzo niskich temperaturach, nie wyższych niż -70 °. Apteki konwencjonalne nie mają takich możliwości, co pozostawia zastosowanie mRNA-1273 i BNT162 w centrach medycznych - szpitalach i laboratoriach.

6. Poliklonalna globulina hiperimmunizacyjna anty-SARS-CoV-2 (H-IG)

Poliklonalna globulina hiperimmunizacyjna anty-SARS-CoV-2 (H-IG)Autorem opracowania jest japońska firma farmaceutyczna Takeda Pharmaceutical. Postanowili pójść niestandardową drogą i użyć osocza krwi jako lekarstwa na koronawirusa. Dokładniej, globuliny hiperimmunizacyjne, które otrzymuje się z osocza krwi ludzi, którzy wyleczyli się z koronawirusa.

Lek zaczął przechodzić badania kliniczne dopiero we wrześniu tego roku, a były one sponsorowane przez National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) w Stanach Zjednoczonych. Zrekrutowaliśmy już 500 "świnek morskich" z różnych krajów świata - od Danii po Argentynę. Wyniki w osoczu zostaną porównane z remdesivirem i placebo.

5. Rekombinowany interferon alfa - zalecenie Ministerstwa Zdrowia Federacji Rosyjskiej

Rekombinowany interferon alfaInterferony to specjalne cząsteczki, które organizm ludzki wytwarza w odpowiedzi na wirusy dostające się do organizmu. Można je stosować syntetyzując na ich bazie sztuczne, które następnie pobierane są przez chorych. Jak mówią, mogą zarówno ułatwić przejście choroby, jak i nawet służyć jako rodzaj szczepionki, zapobiegając samemu rozwojowi choroby.

Spośród tych leków Ministerstwo Zdrowia uznało za skuteczne stosowanie iniekcji interferonu alfa 2b (IFN-a2b). Lek ma działanie immunomodulujące, przeciwzapalne i przeciwwirusowe.

4. Avigan (Favipiravir)

Avigan (Favipiravir)Lek został stworzony przez japońską firmę farmaceutyczną Fujifilm Holdings specjalnie do walki z grypą. Lek miał wiele skutków ubocznych (m.in. powodował zaburzenia w rozwoju płodu), dlatego nie był zgłaszany do sieci aptek. Jednak japoński rząd wolał trzymać trochę lekarstw w swoich pojemnikach na wypadek epidemii grypy w kraju.

Do Kraju Kwitnącej Wiśni dotarła epidemia, ale nie grypa. Japońscy lekarze rozpoczęli badania kliniczne leku, które zakończyły się zaledwie kilka dni temu, a obecnie analizują wyniki. Jednak Chińczycy, w których ręce wpadła japońska medycyna, potwierdzają, że jest ona dość skuteczna - jednak nie przeciwko samemu wirusowi, ale wywołanemu przez niego zapaleniu płuc.

3. Coronavir

CoronavirRosja ma również własny analog leku z głównym składnikiem aktywnym fawipirawirem. Jest produkowany przez tę samą firmę R-Pharm, która wcześniej produkowała duże ilości lopinawiru i rytonawiru. Szkoda tylko, że ta kombinacja okazała się nieskuteczna wobec Covid-2019.

17 września br. Koronawir został zarejestrowany w rejestrze leków Federacji Rosyjskiej.Opierając się na wynikach badania klinicznego, ten lek na koronawirusa wykazuje wręcz niesamowite rezultaty:

  • ponad połowa pacjentów doświadczyła gwałtownej poprawy,
  • praktycznie nie było skutków ubocznych, z wyjątkiem niewielkiego wzrostu kwasowości moczu.

Już wkrótce lek pojawi się w aptekach w „skromnej” cenie 11 000 rubli za opakowanie.

2. Areplivir

AreplivirKolejny klon (czyli generyczny to kopia oryginalnego leku, ale wyprodukowany przez inną firmę) japońskiego leku przeciw grypie, o którym była już mowa w czwartym punkcie rankingu - favipiravir. Tym razem lek jest produkowany przez firmę Promomed. Pod koniec września lek dotarł do apteki w cenie 12 tysięcy rubli za opakowanie i został natychmiast wyprzedany.

Jednak pracownicy Federalnej Służby Antymonopolowej już zwrócili uwagę na ten lek i wysłali prośby do firm farmaceutycznych z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego jest tak drogi? Na co producenci powiedzieli, że lek nie znajduje się na liście leków niezbędnych i niezbędnych, więc państwo nie może powstrzymać ich przed ustaleniem ceny. I jest drogi - bo jest skuteczny i „ratuje życie”!

To prawda, złe języki twierdzą, że fawipirawir jest w rzeczywistości lekko zmodyfikowanym pirazynamidem, znanym w Rosji lekiem, tanim lekiem na gruźlicę. Kosztuje 180 rubli za opakowanie w aptekach. Według plotek pirazynamid ostatnio w tajemniczy sposób zniknął z półek. Jest prawdopodobne, że wszystkie surowce zostały użyte w najnowszych lekach do zwalczania COVID-19.

1. Avifavir

AvifavirListę rosyjskich wersji favipiraviru wieńczy pierwsza jaskółka na rynku rosyjskim - Avifavir firmy ChemRar i Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich. Już na początku maja dyrektor generalny RDIF ogłosił, że fawipirawir może stać się długo oczekiwanym panaceum na zakażenie koronawirusem. A w czerwcu 2020 roku do rosyjskich szpitali dotarło kilkadziesiąt tysięcy paczek, ale lek nie pojawił się jeszcze w sprzedaży detalicznej.

Lek wykazał skuteczność, tradycyjną dla rosyjskich leków antykoronawirusowych opartych na fawipirawirze. Ponad połowa pacjentów została wyleczona po pięciu dniach, a po 10 dniach - 90%. Co prawda próbka liczyła tylko 60 osób, ale jak argumentował przedstawiciel RDIF, jakiś czas wcześniej lek przeszedł już badania kliniczne, w których uczestniczyło ponad 1200 osób.

Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej pozytywnie zareagowało na wypuszczenie na rynek leków opartych na fawipirawirze, ale wielu lekarzy patrzy na nie sceptycznie. Są zdezorientowani obfitością skutków ubocznych w japońskiej wersji leku, który nagle cudownie zniknął z rosyjskich leków.

Co najmniej kobiety w ciąży nie powinny przyjmować tych leków ze względu na ich teratogenne działanie na płód, a także osoby z zaburzeniami czynności nerek i wątroby. A osoby bez chorób przewlekłych - tylko pod okiem lekarza. Zaleca się również wykonanie badań krwi i poddanie się badaniom lekarskim po zakończeniu kuracji.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi Sputnik V weszła do cywilnego obrotu: kiedy spodziewać się masowych szczepień

Szczepionka przeciwko koronawirusowi Sputnik V.Z początkiem września 2020 r. W Rosji rozpoczęły się szczepienia przeciwko koronawirusowi populacji należącej do grup ryzyka zawodowego - są to lekarze, nauczyciele itp.

Jak dotąd jednak serii leku jest niewiele i przewiduje się, że masowe szczepienia Rosjan z grup ryzyka odbędą się w październiku i listopadzie br. W pierwszej kolejności szczepienia będą obejmować funkcjonariuszy policji, handlarzy ludźmi, pracowników zabezpieczenia społecznego i inne kategorie obywateli, którzy pracują w bliskim kontakcie z ludźmi.

Równolegle ze szczepieniem przeciwko COVID-19 rozpocznie się trzecia faza badań klinicznych „Sputnika V”. Oceni skuteczność epidemiologiczną szczepionki i zostanie przeprowadzona zgodnie ze standardami randomizowanych podwójnie ślepych prób.Oznacza to, że ani lekarze, ani uczestnicy badania (a będzie ich około 30-40 tys. Osób) nie będą wiedzieć, kto otrzymał prawdziwy lek, a kto „atrapą” - placebo.

Po zakończeniu badania porejestracyjnego rozpocznie się akcja masowych szczepień mieszkańców Rosji. Według ekspertów będzie to koniec stycznia-początek lutego 2021 roku.

Jednocześnie nie ma jeszcze mowy o szczepieniach dzieci, dla nich lek będzie dostępny po dodatkowych badaniach. Ponadto rosyjska szczepionka nie jest jeszcze przeznaczona dla osób powyżej 60 roku życia, przynajmniej do zakończenia trzeciego etapu jej badania.

Sputnik V to opracowany przez naukowców z Gamaleya Center. Szczepionka jest dwuskładnikowa, po pierwszym wstrzyknięciu należy odczekać trzy tygodnie i podać drugie. Został już wpisany na listę leków, których dystrybucja jest kontrolowana przez państwo.

Oto jak działa szczepionka:

Jak działa Sputnik V.

  • Dzięki wprowadzeniu "Sputnika V" do komórek zaszczepionej osoby rozpocznie się produkcja białka szczytowego COVID-19.
  • Szczyty (na zdjęciu B, C, D) to obiekty, które kropkują powierzchnię koronawirusa (na zdjęciu jest to oznaczone literą A). Pomagają mu przyczepiać się do zdrowych komórek.
  • Zaszczepiony układ odpornościowy rozpoznaje obce białko i zaczyna wytwarzać przeciwciała. Tak powstaje odporność na koronawirusa.
  • Nie można zachorować na COVID-19 po otrzymaniu szczepionki, ponieważ zawiera on tylko fragment odpowiedzialny za tworzenie białek szczytowych, z których nie może pobrać pełnoprawny wirus.

Leki, które okazały się bezużyteczne przeciwko 2019-nCov

3. Rybawiryna

RybawirynaTrzy najlepsze nieskuteczne leki przeciwko Covid-19 otwierają lek, który rosyjskie Ministerstwo Zdrowia zaleciło kiedyś jako potencjalne leczenie nowego koronawirusa. W rozmowie z RBC pulmonolog, pracownik naukowy Rosyjskiej Akademii Nauk Aleksander Chuchalin opowiedział o jej bezużyteczności w tym celu.

Powiedział, że po przeprowadzonych badaniach WHO doszła do wniosku, że rybawiryna jest nieskuteczna wobec zakażenia koronawirusem („atypowe zapalenie płuc”), które pojawiło się w 2002 roku. W 2012 roku doszło do kolejnego wybuchu koronawirusa, którego biologicznym źródłem były wielbłądy. Ponownie rybawiryna nie była skuteczna. Jak dotąd nie ma dowodów na to, że rybawiryna będzie przydatna przeciwko koronawirusowi Wuhan.

2. Lopinawir-rytonawir

Lopinawir-rytonawirPołączony lek przeciwwirusowy, który jest produkowany pod różnymi nazwami (najsłynniejsza to Kaletra), okazał się nieskuteczny w przypadkach ciężkiej infekcji koronawirusem. Takie wnioski chińskich badaczy zostały opublikowane 18 marca w New England Journal of Medicine.

Badanie przeprowadzone na 199 pacjentach z ciężkimi powikłaniami spowodowanymi przez Covid-2019 nie wykazało wpływu lopinawiru-rytonawiru na zmniejszenie śmiertelności, poprawę stanu zdrowia badanych lub długość pobytu w szpitalu.

1. Arbidol

ArbidolPonieważ zapotrzebowanie na leki pomagające w leczeniu koronawirusa jest bardzo duże, firma OTCPharm zdecydowała się „podążać za trendem” i ogłosiła skuteczny w walce z Covid-2019 lek „Arbidol”.

Jednak tak odważne stwierdzenie wzbudziło zainteresowanie nie tylko konsumentów, ale także Federalnej Służby Monopolistycznej. Stwierdził, że firma OTCPharm narusza wymogi ustawy o reklamie.

Według Komisji FAS przekaz reklamowy o działaniu „Arbidolu” przeciwko koronawirusowi Wuhan wykracza poza wskazania zawarte w instrukcji użytkowania. Kara może wynosić 200-500 tysięcy rubli.

zostaw komentarz

Wpisz swój komentarz
proszę wpisać swoje imię

itop-pl.polrestrojakpus.com

Technika

Sport

Natura